FAQ

Najważniejsze informacje o Rankingu Budowlana Marka Roku

Ranking Budowlana Marka Roku to klasyfikacja marek materiałów budowlanych i generalnych wykonawców sformułowana na podstawie badania rynku. Badanie jest corocznie realizowane przez firmę ASM od 2004 r. Ranking pozwala wyłaniać marki materiałów budowlanych i generalnych wykonawców cieszące się największym zaufaniem fachowców. Nie ma w Polsce innego rankingu w branży budowlanej opierającego się na spontanicznych wskazaniach (bez wyczytywania listy z nazwami marek do wyboru) wykonawców z całej Polski,. Dzięki temu wyniki są w pełni obiektywne i przedstawiają rzetelnie pozycje marek. Na tej podstawie przyznawane są nagrody Złotej, Srebrnej, Brązowej oraz Wyróżnienia Budowlanej Marki Roku w kilkudziesięciu kategoriach. Marki, które od co najmniej 3 lat utrzymują wysoką pozycję w Rankingu, otrzymują tytuły Złotych, Srebrnych i Brązowych Championów Roku. Na podstawie Rankingu przyznawane są również nagrody indywidualne MARKETER XXI WIEKU i PROMOTOR XXI WIEKU dla zaangażowanych, wybitnych osób, które stoją za sukcesami marek. Wyniki ogłaszane są publicznie podczas uroczystej Gali w czerwcu danego roku.

W Ranking Budowlana Marka Roku można zgłaszać marki materiałów budowlanych dostępnych na Polskim rynku i generalnych wykonawców współpracujących z polskimi podwykonawcami.

Aktualna lista Laureatów Rankingu Budowlana Marka Roku znajduje się na stronie Laureaci. Laureatów z lat ubiegłych można znaleźć na stronie Laureaci Archiwum.

Ranking Budowlana Marka Roku jest rozpoznawalny i ceniony zarówno przez wykonawców, jak i inwestorów. Wiarygodność rankingu Budowlana Marka Roku związana z jego badawczym, niezależnym charakterem. To powoduje, że klienci kierują się nim podejmując decyzje zakupowe. Wg ogólnopolskiego badania zrealizowanego w grudniu 2022 r. wśród inwestorów planujących budowę/remont domów jednorodzinnych, aż 82,3% Polaków będących w trakcie budowy/remontu domu, wybrałoby produkt oznaczony logo Budowlanej Marki Roku. Wg badania z 2019 r., 53% wykonawców poleca marki materiałów budowlanych nagrodzone tytułem Budowlanej Marki Roku. Dlatego firmy szczycą się zdobytymi nagrodami, które pozwalają im zaprezentować się klientom jako dostawcy najlepszych produktów.

Badanie do Rankingu Budowlana Marka Roku realizowane jest w I kwartale danego roku. Polega na przeprowadzeniu wywiadów ankietowych z ok. 3000 firmami wykonawczymi z całej Polski sprofilowanymi pod kątem realizowanych prac budowlanych. Wykonawcy udzielają odpowiedzi na pytania o markę najlepszej jakości, markę o najlepszej relacji ceny do jakości i najczęściej stosowaną. Wykonawcy odpowiadają spontanicznie, ankieter nie przedstawia im listy marek do wyboru. Badanie jest realizowane w kilkudziesięciu kategoriach oraz w kategorii OPEN, która dotyczy preferencji wszystkich wykonawców, bez względu na rodzaj wykonywanych prac.

Korzyści, które odnoszą Laureaci Rankingu Budowlana Marka Roku wiążą się z budowaniem prestiżu marki wśród użytkowników końcowych oraz wiedzą rynkową pozyskaną w badaniu. Laureaci otrzymują pakiet promocyjny - liczne publikacje w mediach i social mediach branżowych. W skład pakietu Laureata wchodzi również tworzony na podstawie badania raport dla danej kategorii, w której Laureat bierze udział. Kolejną korzyścią dla Laureatów jest uczestnictwo w uroczystej Gali, tradycyjnie odbywającej się w czerwcu, serwis foto i wideo. Promocja Laureatów Rankingu Budowlana Marka Roku trwa przez cały rok. Szczegóły pakietu zawarte są w Regulaminie.

Raporty Budowlana Marka Roku są tworzone dla każdej kategorii osobno. Laureaci otrzymują raporty dotyczące kategorii, do których się zgłosili. Raport zawiera klasyfikacje marek na tle konkurencji, osobno dla każdego pytania klasyfikującego do wyliczeń Rankingu Budowlana Marka Roku, jak i uszeregowanie dla danego segmentu łącznie. Raporty Budowlana Marka Roku z danego roku prezentują aktualną klasyfikację opartą o roczny cykl używania produktów. Opracowania te obrazują jakość współpracy producentów z wykonawcami w danym roku. Raporty przygotowywane dla firm zgłaszających się do kategorii Champion prezentują trend na przestrzeni ostatnich lat, wskazując jak zmieniała się pozycja marki na tle konkurencji.

Procedura zgłoszenia do Rankingu Budowlana Marka Roku jest zamieszczona na stronie Zgłoszenie.

Aktualny koszt udziału w Rankingu Budowlana Marka Roku jest zamieszczony w Regulaminie.

Gala Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2023 odbędzie się 15 czerwca 2023 r. w Hotelu Windsor w Jachrance.

Potrzebujesz więcej informacji?
Masz pytania?

Skontaktuj się
ze mną!

JFC5
Joanna Florczak-Czujwid
Dyrektor Rankingu Budowlana Marka Roku